Nasi podopieczni

Nasi podopieczni to dzieci i młode osoby z gminy Dębica. Każde z nich zmaga się ze schorzeniami ograniczającymi ich sprawność i samodzielność. Naszym zadaniem jest pomoc w rozwoju i powrocie do zdrowia, by łatwiej było im kroczyć w dalszych etapach życia.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ich sylwetkami oraz do wsparcia.

Dominik Bystrek

Dominik urodził się 19.05.1995. jako wcześniak. Cierpi na retinopatię wcześniaczą i jaskrę, przez co od urodzenia stan jego ciągle się pogarszał. Obecnie Dominik jest osobą niewidomą – tylko lewe oko widzi światło i cienie, drugie jest całkiem niewidome.

Dzięki współpracy z Fundacją Gorąca Cegła Dominik przeszedł operację ściągnięcia zaćmy i wstawienia sztucznej soczewki w lewe oko. Naszymi celami jest zbadanie dalszych możliwości poprawienia stanu wzroku Dominika oraz jego aktywizacja zawodowa i społeczna.

Kuba Szymaszek

Kuba Szymaszek jest sympatycznym nastolatkiem mieszkającym w Dębicy. Uwielbia sport i jest fanem piłki nożnej. Nie przeszkadzają mu w tym nawet ograniczenia, które ma w związku z chorobą. A tych jest sporo, bo jego ręce nie są w pełni wykształcone, a ramiona skrócone i wykręcone. Kuba nie posiada też kciuków, a ruch w stawach ramion, łokci i nadgarstków ma dużo mniejszy niż zdrowa osoba. Kuba cierpi na zespół Holta-Orama. Urodził się z niedorozwojem kończyn górnych i dziurą w sercu. Z powodu problemów kardiologicznych już jako niemowlę przeszedł dwie operacje serca.

Jego opiekunem prawnym jest brat Karol, który przejął nad nim pieczę po śmierci ojca i wylewie matki. Obecnie mama wymaga stałej opieki, którą zapewnia jej siostra chłopców, Ola. Rodzina mieszka w niewielkim mieszkaniu niedostosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz wymagającym remontu.

Aby w miarę normalnie funkcjonować Kuba musi przejść cztery skomplikowane i kosztowne operacje w Europejskim Instytucie Doktora Paleya w Warszawie. Pierwsza, dzięki której chłopiec zyska m.in. większy zasięg ruchu w prawym ramieniu, kosztowała będzie prawie 270 000 zł. Operacja lewej ręki to podobny koszt.

Z tych powodów, w lipcu 2021 roku, Kuba trafił pod opiekę Fundacji Gorąca Cegła w Kozłowie.

540 000 zł to dla bliskich Kuby kwota nieosiągalna. Dlatego Fundacja Gorąca Cegła, której jest podopiecznym, założyła internetową zbiórkę na portalu zrzutka.pl.

By pomóc chłopcu można również wziąć udział w licytacjach, które znaleźć można tutaj -> facebook.com/groups/610210233125228

Pieniądze można też wpłacać na konto Gorącej Cegły: 35 1140 1225 0000 3851 5100 1003 z dopiskiem: Kuba Szymaszek darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Kuba jest dzielny i odważny. Zaakceptował swoją niepełnosprawność, ale nigdy nie zrezygnował z walki o powrót do pełnosprawności. Jednak żeby się tak stało, potrzebny jest cud! Cud, którego cena to min. 540 tyś. PLN. Wierzymy, że dobro jest w każdym z nas. Jeśli połączymy nasze siły, to dokonamy tego cudu i spełnimy marzenia Kuby o sprawnych rękach i życiu bez bólu.