Instytut Wspomagania Wychowania Archezja

06.09.2022

W piątkowe popołudnie razem z naszą ceglaną grupką, złożoną z pięciu Muszkieterek, pojechałyśmy w miejsce zwane Złotą Górą (nie, to nie bajka!)

W samym środku Ojcowskiego Parku Narodowego, zapukałyśmy do wrót przeuroczej „Willi Zosia”. Gospodarzem całego przybytku wiedzy jest Pan Tomasz Gubała – Prezes Zarządu Fundacji Wspomagającej Wychowanie Archezja, propagator myśli Viktora Emila Frankla w wychowaniu i profilaktyce. Pan Tomasz to niezwykle ciepły człowiek. Taki rycerz XXI wieku.

Uczestnictwem w projekcie „Żyj z sensem”, zaraziła nas nasza przyjaciółka z pracy- Ania, familiolog i mediator z wykształcenia. Będąc pod wrażeniem miejsca, czasu i okoliczności, rozpoczęłyśmy naszą przygodę z projektem „Żyj z sensem”.

Pierwszego dnia zostaliśmy oczarowani wprowadzeniem do tematu profilaktyki integralnej w praktyce, Pani dr Karoliny Kmiecik-Jusięgi. „Kupiła” nas prostotą przekazu tak trudnego tematu.

Dzień drugi przywitał nas zapachem porannej kawy, który podstępem zwabił nas do kuchni, gdzie czekali na nas nasi nowo poznani Przyjaciele.

Pani Karolina Gubała- socjolog i czynny profilaktyk, pierwszy certyfikowany realizator programu profilaktyki zintegrowanej CUDER, wprowadziła nas w jego teoretyczne założenia, byśmy później mogli w praktyczny sposób zapoznać się z grą. Podjęliśmy to wyzwanie. Był też warsztat plenerowy w okolicy Góry Zamkowej na terenie Ojcowskiego Parku, na którym coraz lepiej się poznawaliśmy.

Wieczór upłynął pod hasłem „Człowiek w poszukiwaniu sensu”, gdzie nasz mistrz Tomasz Gubała, wprowadził nas w zagadnienia logoteorii Viktora Frankla.

Nie zawsze świeci słońce, aura wpisała się doskonale w tematykę i atmosferę sobotniego spotkania, bowiem wywiązała się między nami bardzo konstruktywna dyskusja dotycząca problemów wychowawczych i profilaktyki uzależnień. Zasnęliśmy przy odgłosach zbliżającej się burzy.

Bogaci w wiedzę zdobytą w poprzednich dniach, dotarliśmy do dnia nr 3. Uzupełniałyśmy luki, pytałyśmy o kierunki profilaktyki, o nurty, wymienialiśmy poglądy, wrażenia i kontakty. Poznałyśmy niezwykłych ludzi w magicznym miejscu.

Była więc Złota Góra, rycerz i zamek, był las i cudowna atmosfera. Była magia Mistrza i głód wiedzy, była empatia i wzajemne zrozumienie. Na pewno tam wrócimy!

Proponowane

07.09.2022

Od wiosny tego roku pracowaliśmy nad projektem rozszerzenia działalności Gorącej Cegły o programy szkoleniowe skierowane do ludzi biznesu, szkół i przedszkoli. Wynikało to z potrzeby zabezpieczenia stałych środków na utrzymanie Fundacji. Dlatego Cegiełka dla Rozwoju oprócz działalności statutowej prowadzi również działalność gospodarczą.

czytaj dalej...
07.09.2022

Nasza Fundacja skupia się na dwóch podstawowych nurtach działania. Po pierwsze to działalność edukacyjna, mająca na celu uwrażliwienie, rozwój psychoedukacyjny dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich. Drugi nurt to wsparcie finansowe skierowane do dzieci i młodzieży, którzy wymagają pomocy w ochronie lub powrocie do zdrowia.

czytaj dalej...